Jednospratna stambeno-poslovna zgrada ima pravougaonu osnovu sa dužim delom orijentisanom prema Trgu Vladike Nikolaja i kraćim, odnosno bočnim, orijentisanim prema Beogradskoj ulici. Iza objekta se nalazi malo unutrašnje dvorište.
Arhitekta i konzervator Slobodanka Babić je, analizirajući arhitektonske i ikonografske karakteristike uličnih fasada ovog objekta, istakla sledeće:
Obe ulične fasade su rešene simetrično, ravno malterisane sa naglašenim potkrovnim i međuspratnim vencem. Ugaone vertikale i središnje ose otvora naglašene su plitkim pilastrima sa karakterističnom plitkom plastikom krivolinijskih završetaka, izvedenom u malteru, kakvu nalazimo i na kući u Beogradskoj 11. Svi otvori su u jednostavnom malterskom okviru naglašenog solbanka sa plitkom ornamentikom u poljima iznad otvora i u parapetima, kao i ispod potkrovnog venca. U nivou sprata iz Beogradske ulice nalazi se pravougaona niša polukružne osnove sa baroknom skulpturom Sv. Antuna Padovanskog sa malim Hristom. Sa svake strane postamenta na kojoj je smeštena skulptura su ukrasi u obliku buktinje. Na istoj poziciji na fasadi orijentisanoj prema trgu nalazi se istovetna niša iz koje je skulptura uklonjena. Prizemna zona je pretrpila izmene u prethodnim adaptacijama, dok je u spratnom delu sačuvan izvorni izgled objekta. Dvorišne fasade su znatno izmenje izvršenim dogradnjama, zazidan je i dograđen nekadašnji komunikacioni balkon na spratu, ugrađeni novi prozori neprimerenih gabarita, a veliki lučni otvor između hodnika i dvorišta je na sredini raspona podržan novim betonskim stubom.
Celokupan izgled objekta, karakteristična profilacija i ornamentika u malteru, oblikovanje specifičnih detalja, kao i primenjena konstruktivna rešenja ukazuju na drugu polovinu XVIII veka, kao vreme nastanka objekta.
Citirano iz: Stančić Donka i grupa autora “Umetnička topografija Novog Sada”. Novi Sad: Matica Srpska. 2014. str. 785-786.
Sudeći prema arhivskoj građi i istorijskim izvorima kojima se disponuje u ovom objektu se nalazila “glavna maltarnica“ odnosno u njemu se naplaćivala „maltarina“. Zapravo, radi se o naplaćivanju mostarine za prelaz preko tada postojećeg pontonskog mosta koji je povezivao Novi Sad i Petrovaradin.
Tavanica ulaznog hodnika u koji se ulazi sa prostora Trga Vladike Nikolaja, izvedena je u formi poluobličastog svoda koji se grana u tzv. svodne rukavce. Iz hodnika, sa leve strane, locirani su ulazi u stambene jedinice prizemlja objekta, kao i stepenište koje vodi ka spratnom delu zgrade. Stepenište je dvokrako sa sačuvanim autentičnim drvenim gazištima. Sa desne strane nalazi se prostor koji je nekada imao poslovnu namenu, kao i malo unutrašnje dvorište. Prostorije u prizemlju i podrumu su pod poluobličastim svodovima a na spratu sa ravnim tavanicama. Na plitkim segmentnim i sfernim svodovima u pojedinim prostorijama, sačuvani su tragovi karakteristične štuko dekoracije.
Podrumske prostorije objekta, nalaze se ispod njegovog uličnog dela, kao i ispod dela dvorišta, One su danas zasute šutom i nepristupačne.
Кrov objekta je visok, izveden je na dve vode i pokriven biber crepom sa dva sačuvana masivna dimnjaka. Visina tavanskog prostora, kao i visina krova variraju. Odnosno krov iznad dela objekta koji je okrenut prema Beogradskoj ulici je nešto viši od onog orijentisanog prema Trgu Vladike Nikolaja.
Ispred objekta nalazi se prostrana za sada krajnje neadekvatno iskorišćena površina Trga Vladike Nikolaja. Kompletnom utisku o neuređenosti, odnosno neadekvatnom urbanističkom rešenju same koncepcije Trga, krucijalno doprinose pristupne saobraćajnice, odnosno rampe Varadinskog mosta, kao i neuređeni improvizovani parking.
Ulične fasade objekta kao i krov, obnovljene su u okviru kompletne rekonstrukcije i revitalizacije Podgrađa, koja je otpočela 2017. godine pod ingirencijom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada a koja još uvek traje.
U skorije vreme, prema idejnom rešenju generalnog urbanističkog plana Novog Sada i Petrovaradina usvojenom sredinom 2022. godine, celokupna urbanistička koncepcija Trga trebala bi da bude revitalizovana u sklopu šireg plana izmeštanja saobraćaja iz Podgrađa Petrovaradinske tvrđave, odnosno pretvaranja većeg dela ove kulturno-istorijske celine u pešačku zonu.