Stambeni jednospratni objekat, osnove ćiriličnog slova ’’Г’’, sastoji se od podruma, prizemlja, sprata, kao i od krova. Izgrađen je u regulaciji desne strane nekadašnjeg Paradnog Placa, odnosno kompozitne celine objekata današnjeg Trga Vladike Nikolaja. Objekat se vremenski može datovati u drugu polovinu ili u poslednje decenije XVIII veka, iako je vremenom prošao kroz nekoliko kasnijih adaptacija. Ovakvo datiranje objekta proističe iz unutrašnje organizacije prostora, kao i iz pojedinih rešenja arhitektonskog sklopa poput formi svodova međuspratnih konstrukcija, konstrukcije krova, kao i drugih arhitektonskih elemenata.
Ulaz u objekat nalazi se krajnje levo, i mešovitog je kolsko-pešačkog tipa. Dalje se nastavlja ulazni hodnik, koji je zasveden sfernim svodovima i podeonim lucima. Prostorije u prizemlju su pod poluobličastim svodovima.
Frontalna fasada ima ravno malterisano zidno platno, sa istaknutim međuspratnim i potkrovnim vencem. Ulazni portal lociran je skroz levo, ima malterski okvir sa završetkom u vidu poluelipse i centralno postavljenim kamenom u vidu obrnutog trapeza. Levo i desno od ulaza nalazi se po jedan pilastar sa udubljenim poljem. Prozori u prizemlju su pravougaoni, dvokrilni, sa gornjim fiksiranim ramom. Smešteni su unutar malterskih ramova. Iznad prozora su parapetna polja sa jednostavnim geometrijskim udubljenjima. Prozori na spratu su dvokrilni, bez malterskih ramova, sa parapetnim poljima ispod i iznad. Povezani su kordonskim vencem. U prizemnom delu, pored kapije postoji i pet prozorskih otvora, dok ih je na spratu šest. U okviru niske sokle, praktično u nivou ulične regulacije tj. terena, nalaze se tri pravougaona otvora podrumskih prostorija sa zaštitnim metalnim kapcima.
Ulazni hodnik je zasvođen sa sfernim svodovima koje podržavaju podeoni lukovi, dok se prostorije prizemlja odlikuju sa tavanicama u formi polu-obličastih svodova koji se granaju u tzv. svodne rukavce.
Današnja osnova objekta u formi ćiriličnog slova ’’Г’’, nastala je kao konsekvenca rušenja ugaonog dela ovog objekta lociranog na ćošku Trga Vladike Nikolaja i Štrosmajerove ulice (današnji jednospratni objekat na Trgu Vladike Nikolaja br. 1a). Odnosno, u kontekstu izgradnje trase pruge neposredno nakon Drugog svetskog rata, rušenjem ugaonog dela, objekat je dobio današnju formu osnove sa kraćim dvorišnim krilom na desnoj strani i dodatno dozidanim produžetkom u njegovom produžetku.
Podrumske prostorije su danas nepristupačne i nalaze se ispod centralnog dela objekta, dok je krov visok, prekriven sa biber crepom i izveden na dve vode. Na njemu dominiraju dva masivna dimnjaka.
Nekada se u ovom objektu, kao i u jednospratnom objektu pored (Trg Vladike Nikolaja br. 1a) sa kojim je izvorno činio celinu, tj. jedinstven objekat, nalazila najčuvenija petrovaradinska krčma “Kod sedam izbornih kneževa” (Gasthaus zu den sieben Kurfürsten).
Ulične fasade objekta kao i krov, obnovljene su u okviru kompletne rekonstrukcije i revitalizacije Podgrađa, koja je otpočela 2017. godine pod ingirencijom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada a koja još uvek traje.