Jednospratni poslovno-stambeni objekat je lociran na ćošku Beogradske i Ulice Vatroslava Lisinskog pri čemu jednospratnica deli zajedničko unutrašnje dvorište zajedno sa prizemnom stambenom kućom koja se nalazi u Ulici Vatroslava Lisinskog br. 4. Gabarit baroknog jednospratnog objekta, koji ima osnovu u formi latiničnog slova „L“ je prilično dominantan s obzirom da se nalazi na ćošku i izgrađen je u poslednjoj deceniji XVIII veka. Na osnovu godine koja je urezana u friznom polju fasade koja je orijentisana prema Ulici Vatroslava Lisinskog, tj. u polju iznad poslednjeg levog prozora (brojevi 1 i 7), kao i brojeva pozicioniranih na isti način iznad prozora koji se nalazi pored njega (brojevi 9 i 2), moguće je konstatovati da je objekat verovatno završen 1792. godine. Pored brojeva u samom uglu objekta, urezani su inicijali „FJK“.
Cela zgrada se sastoji iz podrumskog dela koji se prostire praktično ispod cele osnove objekta i koji ima zasvođenu tavanicu, od prizemlja (poslovni i stambeni deo), od sprata (stambeni deo), kao i od visokog tavanskog prostora.
Arhitekta i konzervator Slobodanka Babić je, analizirajući arhitektonske i ikonografske karakteristike ulične fasade ovog objekta, istakla sledeće:
Ulične fasade su bogato dekorisane sa karakterističnom plitkom malterskom plastikom koja prati osnovnu podelu površina zidnog platna oblikovanu zadanim ritmom otvora, pilastera i profila vučene plastike venaca i prozorskih okvira. U poljima potkrovnog friza, pilastera i parapetnih polja urezani su profilisani ornamenti različitih geometrijskih oblika koji se izmenjuju u pravilnom ritmu u odnosu na ose fasada, dok su polja zidnog platna između otvora dekorisana malterskim ukrasom u vidu traka koje formiraju zatvorene krivolinijske forme ispuštene iz ravni fasade. U zoni prizemlja fasade su znatno izmenjene probijanjem otvora, a malterska plastika je rekonstruisana. Ulaz u objekat sačuvan je u originalnoj formi – arhitravno završeni otvor sa pravougaonim nadsvetlom zatvorenim giterom od kovanog gvožđa u dijagonalnom prepletu. Ceo otvor sa nadsvetlom je u kamenom profilisanom okviru čija se gornja ivica završava volutama. Vrata su dvokrilna, kasetirana sa karakterističnim okovom od kovanog gvožđa. Pojedini prozorski otvori su zazidani-slepi, dok su sačuvani dvokrilni sa šprosnama, od kojih su tri na glavnoj ulici kibic-fensteri, svi sa krilima koja se otvaraju u polje.Na jednom je vidljiva i unutrašnja ukrasna rešetka od kovanog gvožđa. Podrumski otvori su u kamenim okvirima, zatvoreni rešetkama od kovanog gvožđa. Кrov je izrazito visok, pokriven biber crepom sa pet sačuvanih originalnih vertikala odžaka. Specifična plastična dekoracija sačuvana u najvećoj meri u spratnoj zoni, karakteristična za baroknu arhitekturu, pokazuje stilsku sličnost sa objektom na broju 3, kao i objektima na Trgu vladike Nikolaja.
Citirano iz: Stančić Donka i grupa autora “Umetnička topografija Novog Sada”. Novi Sad: Matica Srpska. 2014. str. 767.
Prizemni deo objekta koji je orijentisan prema Beogradskoj ulici, sastoji se od tri poslovna prostora (lokala) od kojih svaki ima ulaz i prozor. Dva lokala se nalaze na levoj strani objekta (bliže ćošku) a jedan na desnoj strani, odnosno iza ulaza u zgradu koji je lociran u desnoj polovini zgrade. Prizemlje objekta koje je orijentisano prema Ulici Vatroslava Lisinskog, pored dva zazidana (slepa) prozora u levom delu ima još dva ulaza, kao i tri prozora. Celo prizemlje je izvorno predstavljalo poslovni prostor, dok je sprat objekta imao stambenu namenu i danas se na spratnom delu nalaze tri stana. Takođe, deo prizemnog dela objekta, odnosno lokala, danas se koristi kao stambeni prostor. Prostorije prizemnog dela objekta imaju tavanice sa poluobličastim svodovima sa podeonim lukovima. Na spratu objekta, sa izuzetkom delova nekadašnjeg trema čija je tavanica izvedena u formi sfernih svodova, tavanice u prostorijama su ravne. Unutrašnji hodnik je pod sfernim svodovima sa podeonim lucima i iz nega se ulazi u širi predprostor nekadašnjeg otvorenog trema koji se pruža duž dvorišnih fasada objekta. Na levoj strani postoji dvokrako stepenište koje vodi na sprat pri čemu su na njemu sačuvana autentična drvena gazišta, dok je na svodovima hodnika, kao i u sklopu stepenišnog prostora, sačuvana plitka štuko ornamentika. Podovi hodnika izvedeni su u kombinaciji opeke i kamenih ploča. Na levoj strani je locirano dvokrako stepenište koje vodi ka spratu sa drvenim gazištima a sačuvana su i dvokrilna podrumska vrata sa karakteristično oblikovanim okovom od kovanog gvožđa.
Ulične fasade objekta kao i krov, obnovljene su u okviru kompletne rekonstrukcije i revitalizacije Podgrađa, koja je otpočela 2017. godine pod ingirencijom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada a koja još uvek traje.
Kulturna revitalizacija i oživljavanje objekta
U kontekstu oživljavanja i revitalizacije Podgrađa Petrovaradinske tvrđave, u ovom objektu, odnosno u jednom od njegovih lokala, 2018. godine je otvoren “Kreativni centar PROSTOR”, koji predstavlja projekat “Asocijacije Inbox”, inače organizatora “Festivala uličnih svirača” i “Gradić festa” Kako se navodi na internet njegovoj prezentaciji:
Kreativni centar PROSTOR je zamišljen kao poligon za razmenu znanja, iskustva i ideja, ali i mesto za zajednički rad i stvaranje. U njemu ćemo se baviti prostorima u nama i oko nas, jer su oni duboko povezani. Želimo da PROSTOR bude stimulativno okruženje u kom ćemo postajati bolji ali i okruženje iz kog će poteći prvi kontinuirani stimulansi za revitalizaciju podgrađa Petrovaradinske tvrđave. PROSTOR će biti mesto za konferencije, seminare, predavanja, radionica, izložbe, performanse, akustične svirke, projekcije filmova, i druge aktivnosti koje nam nedostaju. Svi programi će bezrezervno promovisati jednakost, solidarnost, ljudska prava, udruživanje i slobodu izražavanja.
Citirano sa: https://prostor.is/