Manji stambeno – poslovni objekat četvorougaone osnove, nalazi se ispod gornjeg utvrđenja Petrovaradina, odnosno konkretno ispod Ludvigovog bastiona. Čine ga podrum, prizemlje i sprat, kao i krovna konstrukcija. Nekada je ovaj objekat zapravo bio ugaoni, sve do dogradnje Provijantskog magazina i pekare dodatnim objektom (vojnom perionicom) pre Drugog svetskog rata što je konsekventno doprinelo i preoblikovanju do tada šire koncipiranog nekadašnjeg Paradnog placa, odnosno današnjeg Trga Vladike Nikolaja. Dogradnjom pomenutog vojnog objekta koji je povezan sa objektom Provijanstog magazina i pekare, odnosno zajedno sa njima čini jedinstvenu celinu, formiran je uski prostor (prolaz) koji jednospratni objekat u Štrosmajerovoj ulici odvaja od arhitektonske strukture Provijantskog magazina, čime je ujedno zapadna fasada jednospratnice koja je nekada bila orijentisana prema Trgu, danas zaklonjena. Odnosno, cela arhitektonska struktura je izvorno podignuta kao ugaoni objekat na mestu nekadašnjeg Paradnog placa, ali je taj deo Trga, tačnije njegovo nekadašnje proširenje, popunjeno izgradnjom navedenog vojnog objekta na uglu.
Na zasečenom uglu objekta, na spratu, nalazi se balkon od livenog gvožđa. Ulaz vodi u uzani hodnik koji, deleći prizemlje na dva dela, izlazi u dvorište. U prizemlju se, desno od ulaza, nekada nalazila kafana koja je potom adaptirana u stambeni prostor, dok se levo i danas nalazi lokal.
U dvorišnom delu nalazi se trem pod pruskim svodovima sa dva polukružno, danas delimično zazidana polukružna luka. Silaz u podrum odvija se preko zasebnog ulaza sa kapijom od kovanog gvožđa koja je ukrašena floralnim rozetama. U dvorišnom delu, lociran je jedan pomoćni objekat koji se naslanja na bedem a koji zapravo predstavlja ukopanu prostoriju u funkciji ostave. Takođe, na glavni (ulični) objekat, nadovezuje se i jedan manji objekat koji čine podrum, prizemlje i adaptirani tavanski prostor. Dno parcele predstavlja zapravo uzvišeni teren donjeg dela petrovaradinske stene, pri čemu je oblikovan kao zasebni zaravnjeni plato, kojem se pristupa stepeništem i preko uskog mosta gvozdene konstrukcije u nivou spratnog dela uličnog objekta. Sa njega se pruža jedinstveni pogled prema Gornjem gradu Petrovaradinske tvrđave.
Ulična fasadna dekoracija sadrži izražen međuspratni i potkrovni venac. Zidno platno je u prizemlju izvedeno u pseudo – rustičnom stilu, dok je na spratu u vidu ravno malterisane površine. Ulaz ima dvokrilna drvena vrata i završen je segmentnim lukom, dok su četvorougaoni prozori uokvireni profilisanim malterskim okvirima koji se završavaju sa arhitravima. Na spratnom delu fasade orijentisane prema Štrosmajerovoj ulici, pored ugaonog balkona, postoji šest prozorskih otvora, dok se u prizemnom delu nalaze četiri prozora i dvoje vrata: pomenuti ulaz u hodnik i pravougaona vrata lokala sa sačuvanim drvenim kapcima. Ispod terase u ugaonom zakošenom delu objekta, nalazi se još jedan prozor. Krov objekta je složen i prekriven je sa biber crepom.
Objekat je datiran u prvu polovinu XIX veka, ali se na osnovu dekoracije i nekih konstruktivnih rešenja može pretpostaviti dodatna rekonstrukcija (adaptacija) s kraja istog veka na šta primarno upućuju pojedina konstruktivna rešenja poput pruskih svodova, kao i generalno celokupni spoljni izgled fasade i prozorskih otvora.
Ulične fasade objekta kao i krov, obnovljene su u okviru kompletne rekonstrukcije i revitalizacije Podgrađa, koja je otpočela 2017. godine pod ingirencijom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada a koja još uvek traje.