Na prostoru kompleksa Suburbiuma locirana su tri tipska barutna magazina, okružena Polubastionom Sv. Benedikta, kao i bastionima Sv. Franje i Sv. Terezije. Građeni su početkom druge polovine XVIII veka i do danas su sačuvali svoj autentičan izgled. Sastoje se od objekta barutnog magazina pravougaone osnove, masivnih zidova, ojačanih kontraforama, i visokog zaštitnog zida – bedema. Pored ova tri skoro identična, odnosno tipska barutna magazina, na prostoru neposredno izvan Suburbiuma se nalazi i Barutana u boneti redvija ravelina Sv. Benedikta, odnosno barutni magazine Jozef, koji ima drugačije arhitektonske karakteristike.
Barutni magazin Terezija na planu Petrovaradinske tvrđave iz 1901. godine označen i kao “B II”, lociran je na prostoru kompleksa Vojne bolnice i jedini je od tri postojeća barutna magazine Suburbiuma, koji je uz određene limite prilaza, dostupan civilama. U kontekstu njegove mikrolokacije, objekat je smešten u isturenom delu tj. “grkljanu” fortifikacionog sistema Bastiona Sv.Terezije čiji se bedemi pružaju prema Vaserštatu između Ispadajuće i Nove, odnosno Donje kapije.
Kompleks objekata i površina Vojne bolnice danas predstavlja jasno izdvojenu prostranu kompleksnu urbanističku i arhitektonsku celinu Suburbiuma, koja zauzima značajan deo severozapadnog dela površine Podgrađa Petrovaradinske tvrđave. Nalazi se unutar severozapadnog bastionog fronta Suburbiuma, oivičen je Bastionom Sv. Jozefa prema Dunavu i prema delu Vaserštata, kao i Bastionom Sv. Terezije orijentisanom prema ostatku fortifikacijskog sistema Donjeg grada Petrovaradinske tvrđave, odnosno prema Vaserštatu (tzv. Vodenom gradu) sa kojim je povezan preko Ispadajuće kapije. Uz bedeme, pruža se sve do Crkve Sv. Pavla, tj. do Nove (Donje) kapije, dok je u okviru unutrašnjosti od ostatka Suburbiuma, oivičen ulicama Vladimira Nazora i Prote Mihaldžića, kao i Trgom vladike Nikolaja. Sastoji se od većeg broja međusobno povezanih i izdvojenih objekata građenih u različitim vremenskim periodima od kraja XVIII do sredine dvadesetih godina XX veka. Arhitektonsku srž kompleksa čini nekoliko međusobno povezanih objekata različite namene, koji su tokom vremena često redefinisani i prekomponovani poput nekadašnjeg objekta Franjevačkog samostana kojem je kasnije pripojena Crkva Sv. Franje a zatim i Zgrada komandanta tvrđave. Kao izolovani objekti unutar kompleksa Vojne bolnice se takođe nalaze: Objekat Velike kasarne, Barutana Terezija (Barutni magazin BIII), Izolovani Paviljon (današnja zgrada Uprave Vojnomedicinskog centra), čitav niz adaptiranih prostorija kazamata između Nove (Donje) i Ispadajuće kapije, objekat „berbernice“, pravoslavna crkva Sv. Pavla sa dve kapele, Ispadajuća kapija, bočne prostorije Nove (Donje) kapije, nekoliko arhitektonskih struktura (bunari, spomenici), kao i sporednih malih objekata novijeg datuma. Izvan same celine kompleksa a u sastavu današnje Vojne bolnice, na Trgu Vladike Nikolaja (br. 4), nalazi se jednospratna zgrada Stare ratne komande.
Kao i druga dva tipska barutana magazina u Podgrađu, Barutana Terezija je sagrađena u gabaritima prilagođenim mikrolokaciji a u korespondenciji sa bedemom, odnosno elementima fortifikacije koja je okružuje.
Građen je od opeke velikog formata u krečnom malteru. Krov objekta, kao i njegove kontrafore, prekrivene su sa biber crepom a sama barutana je malterisana i obojena. Objekat ima izduženu pravougaonu osnovu sa prosečnom debljinom zidova od oko 2.50 metara. Ulaz je na kraćoj strani i obrazuje predprostor koji je zasvođen. Konstrukciju objekta pored masivnih zidova a u skladu sa namenom, dodatno ojačavaju kontrafori sa obe strane njegovih dužih strana, koji ujedno imaju i funkciju nosača poluobličastog svoda prekrivenog sa dvovodnim krovom. Unutrašnjost je podeljena u dva nivoa koji deli međuspratna konstrukcija napravljena od niza masivnih greda oslonjenih na noseće zidove i čiju konstrukciju dodatno ojačavaju središnji konstruktivni elementi poduprti sa dva reda masivnih drvenih stubova. Komunikacija između nivoa barutnog magazina, odvija se preko drvenog stepeništa, lociranog u prednjem delu barutane.
Barutni magazin je u skladu sa svojom izvornom namenom projektovan i izgrađen na način, koji omogućava adekvatne uslove za skladištenje baruta. U tom smislu, karakteriše ga specifičan ventilacioni sistem komponovan od niza ventilacionih kanala u zidovima i u podnoj konstrukciji a koji su međusobno povezani sa većim brojem pravougaonih i kvadratnih otvora na zabatima, kao i između kontrafora objekta. Sve otvore na objektu pri tome odlikuju okviri načinjeni od tesanog kamena, kapci od kovanog gvožđa, kao i gvozdene rešetke.
Generalno posmatrano, sva tri tipska barutna magazine u Podgrađu, odlikuju isti arhitektonski elementi sa manjim varijacijama. U tom smislu, način izrade elemenata od kovanog gvožđa kao i dekorativni elementi gvozdenih kapaka, upućuju na prilično veliku pažnju koja je posvećena prilikom projektovanja i izgradnje barutana kao specijalizovanih objekata posebne namene koji su imali izuzetan značaj u kontekstu odbrane i funkcionisanja Petrovaradinske tvrđave a koji su zapravo od perioda njihove izgradnje bili nepristupačni civilima.