Na prostoru kompleksa Suburbiuma locirana su tri tipska barutna magazina, okružena Polubastionom Sv. Benedikta, kao i bastionima Sv. Franje i Sv. Terezije. Građeni su početkom druge polovine XVIII veka i do danas su sačuvali svoj autentičan izgled. Sastoje se od objekta barutnog magazina pravougaone osnove, masivnih zidova, ojačanih kontraforama, i visokog zaštitnog zida – bedema. Pored ova tri skoro identična, odnosno tipska barutna magazina, na prostoru neposredno izvan Suburbiuma se nalazi i Barutana u boneti redvija ravelina Sv. Benedikta, odnosno barutni magazine Jozef, koji ima drugačije arhitektonske karakteristike.
Barutni magazin Barbara, na planu Petrovaradinske tvrđave iz 1901. godine označen i kao “B I”, lociran je na prostoru Vojnog kompleksa “Tvrđava”, nalazi se pod kontrolom Vojske Srbije i nije pristupačan civilima. Odnosno, njegova pozicija se nalazi levo od Beogradske kapije (posmatrano iz pravca Sremskih Karlovaca), tj. ispod prilazne rampe koja od Donjeg vodi ka Gornjem gradu Petrovaradinske tvrđave od Štrosmajerove ulice, približno naspram (ispod) današnjeg objekta Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture – nekadašnjeg objekta zanatske kasarne za smeštaj građevinskih radnika na fortifikaciji, magacina građevinskih alata i radionice. Sama pozicija pravougaonog objekta pozicionirana je uz Polubastion Sv. Benedikta.
Kao i druga dva tipska barutana magazina u Podgrađu, Barutana Barbara je sagrađena u gabaritima prilagođenim mikrolokaciji a u korespondenciji sa bedemom, odnosno elementima fortifikacije koja je okružuje.
Građen je od opeke velikog formata u krečnom malteru. Krov objekta, kao i njegove kontrafore, prekrivene su sa biber crepom a sama barutana je malterisana i obojena. Objekat ima izduženu pravougaonu osnovu sa prosečnom debljinom zidova od oko 2.50 metara. Ulaz je na kraćoj strani i obrazuje predprostor koji je zasvođen. Konstrukciju objekta pored masivnih zidova a u skladu sa namenom, dodatno ojačavaju kontrafori sa obe strane njegovih dužih strana, koji ujedno imaju i funkciju nosača poluobličastog svoda prekrivenog sa dvovodnim krovom. Unutrašnjost je podeljena u dva nivoa koji deli međuspratna konstrukcija napravljena od niza masivnih greda oslonjenih na noseće zidove i čiju konstrukciju dodatno ojačavaju središnji konstruktivni elementi poduprti sa dva reda masivnih drvenih stubova. Komunikacija između nivoa barutnog magazina, odvija se preko drvenog stepeništa, lociranog u prednjem delu barutane.
Barutni magazin je u skladu sa svojom izvornom namenom projektovan i izgrađen na način, koji omogućava adekvatne uslove za skladištenje baruta. U tom smislu, karakteriše ga specifičan ventilacioni sistem komponovan od niza ventilacionih kanala u zidovima i u podnoj konstrukciji a koji su međusobno povezani sa većim brojem pravougaonih i kvadratnih otvora na zabatima, kao i između kontrafora objekta. Sve otvore na objektu pri tome odlikuju okviri načinjeni od tesanog kamena, kapci od kovanog gvožđa, kao i gvozdene rešetke.
Generalno posmatrano, sva tri tipska barutna magazina u Podgrađu, odlikuju isti arhitektonski elementi sa manjim varijacijama. U tom smislu, način izrade elemenata od kovanog gvožđa kao i dekorativni elementi gvozdenih kapaka, upućuju na prilično veliku pažnju koja je posvećena prilikom projektovanja i izgradnje barutana kao specijalizovanih objekata posebne namene koji su imali izuzetan značaj u kontekstu odbrane i funkcionisanja Petrovaradinske tvrđave a koji su zapravo od perioda njihove izgradnje bili nepristupačni civilima.